Asil Patent & Danışmanlık

0352 222 05 02

0544 412 94 44

Yurt Dışı Tasarım Tescili

yurt-disi-patent2

Patent, Faydalı Model ve Marka da olduğu gibi Endüstriyel Tasarım başvuruları da yalnızca yapıldıkları ülkede geçerlidir. Bu nedenle ticari ilişki içerisinde olunan ülkelerde endüstriyel tasarımların korunması için başvuru yapılmalıdır. Endüstriyel Tasarım başvuruları için yurt dışı işlemlerinde farklı yollar bulunmakta olup, bu yollardan biri seçilerek başvuru yapılması mümkündür.

Asil Patent ve danışmanlık ailesi olarak konusunda uzman kadromuz ve yurt dışı vekillerimiz aracılığı ile prosedürlere uygun olacak şekilde yurtdışı başvurularınızın yapılmasını ve tüm süreçlerin takibini sağlamaktayız.

Yurt dışı tasarım başvurusu için seçilebilecek yollar;

Ülkesel Bazda Endüstriyel Tasarım Başvurusu;

Endüstriyel tasarım başvurusunun yapılan ülke dışında geçerli olabilmesi için yapılabilecek başvuru çeşitlerinden biri de ülkesel bazda başvuru yapılmasıdır. Ülkesel bazda başvuru her ülkenin kendi sistemi ve kendi vekilleri aracılığı ile yapılabilen bir başvuru çeşididir. Fakat her ülkenin endüstriyel tasarım başvuru süreci ve tescil süreci ile beraber maliyetler farklılık gösterdiğinden birden fazla sayıda ülke için başvuru yapılması söz konusu ise tercih edilmemektedir.

Avrupa Topluluk Tasarımı (RCD) Başvurusu;

Avrupa Topluluk Tasarım (RDC) Başvurusu; Almanya, İtalya, Avusturya, Kıbrıs Rum Kesimi, Belçika, Letonya, Bulgaristan, Litvanya, Çek cumhuriyet, Lüksemburg, Danimarka, Macaristan, Estonya, Malta, Fransa, Portekiz, Finlandiya, Polonya, Hollanda, Romanya, İngiltere, Slovakya, İrlanda, Slovenya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacak şekilde endüstriyel tasarım başvurusu yapılmasını sağlayan başvuru şeklidir.

Bu başvuru ile bir endüstriyel tasarım başvurusu ile üye ülkelerde başvuru girişi yapılmaktadır. Bu başvuru şeklinin; düşük maliyet, tasarım sayısı sınırlaması olmaması ve kısa sürede tescil alınabilmesi gibi avantajları bulunmaktadır.

Lahey Anlaşması Çerçevesinde Uluslararası Tasarım Başvurusu;

1 Ocak 2005 tarihi itibari ile Türkiye tarafından da imzalanan Lahey Anlaşması ile; Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Brunei Darüsselam Sultanlığı, Botsvana, İsviçre, Almanya, Danimarka, Estonya, Mısır, Avrupa Birliği, İspanya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Gana, Hırvatistan, Macaristan, İzlanda, Japonya, Kamboçya, Kırgızistan, Kuzey Kore, Güney Kore, Lihteştayn, Letonya, Litvanya, Monako, Moldova, Karadağ, Makedonya, Moğolistan,  Namibya, Norveç, OAPI- Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü, Umman, Polonya, Romanya, Sırbistan, Ruanda, Singapur, Slovenya, Sao Tome, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Tunus, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri ülkelerinde geçerli olacak şekilde endüstriyel tasarım başvurusu yapılması sağlanmıştır.

Bu başvuru ile WIPO’ ya Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından iletilen bir endüstriyel tasarım başvurusu ile üye ülkelerde başvuru girişi yapılmakta ve geçici endüstriyel tasarım belgesi çıkarılmaktadır. Sonrasında WIPO tarafından yayına çıkarılır ve seçilen ülkelerin ulusal ofislerine gönderilerek bu ofislerde değerlendirmesi yapılmaktadır. Her hangi bir itiraz ya da benzerlik görülmemesi halinde geçici endüstriyel tasarım tescil belgesi kesinlik kazanmaktadır.  

Bu başvuru şeklinin; düşük maliyet, tasarım konusu ürün için tek dilde tek dosya hazırlanması, başvuru sonrası işlemlerin tek merkezden yapılması ve kısa sürede tescil alınabilmesi gibi avantajları bulunmaktadır.

OAPI (Afrika Birliği)Endüstriyel Tasarım Başvurusu;

Benin, Kamerun, Burkino Faso, Kongo, Ekvator Ginesi, Mali, Çad, Gabon, Gine, Togo, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Gine Bissau ve Fildişi Sahilleri olmak üzere 16 Afrika ülkesinde OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Organizasyonu) sayesinde tek seferde başvuru yapılmasını sağlayan sistemdir. Bu sayede tek bir başvuru yapılarak endüstriyel tasarımın ilgili ülkelerde tescillenmesi sağlanmaktadır. 

Benzer Yazılar